KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Kolorerade gravyrer 4592231
nr 459 2231
Kolorerade gravyrer
Bibliska motiv, 1800-tal, 24 x 33, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
måndag 26 mars 2007
kl 16:36:41
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Silver
Mässing
Farstagods